Úvodní stránka Aktuální číslo Archiv čísel Informace o časopisu Redakce Zpravodaj
 

Článek

Chronická idiopatická kopřivka

Autoři: Malcolm W. Greaves
Autoři - působiště: Kožní oddělení, Singapurská všeobecná nemocnice, Outram Road, Singapur
Článek: Curr Opin Allergy Clin Immunol/CS 2004;1:38-42

Souhrn

Význam přehledu


Chronická idiopatická kopřivka byla dlouho demoralizujícím onemocněním, které bylo – ke škodě pacienta – stejnou měrou nepochopitelné jak pro alergology, tak dermatology. Nejnovější poznatky již nicméně odhalily příčinu této choroby u mnoha (i když ne u všech) pacientů. Cílem tohoto sdělení je přinést čtenáři aktuální, důkazy podpořené poznatky o etiologii a patogenezi onemocnění. Tento přehled se rovněž snaží vyzdvihnout racionální přístupy v diagnostice a léčbě ve světle současných poznatků.

Aktuální výsledky


Chronická idiopatická kopřivka zahrnuje minimálně dvě podskupiny onemocnění. Jednou z nich je v současnosti dobře zavedená jednotka – autoimunitní chronická kopřivka, která je způsobena autoprotilátkami, namířenými buď proti vysokoafinnímu IgE receptoru FcεR1 nebo méně často proti IgE protilátkám. Tato skupina, do níž bývají přiřazováni i pacienti, kteří mají kromě chronické idiopatické kopřivky i vyšší výskyt autoprotilátek proti štítné žláze, zahrnuje 30–50 % nemocných, jimž byla předtím přisouzena diagnóza chronické idiopatické kopřivky. Vhodné rutinní diagnostické testy pro tuto podskupinu nejsou zatím k dispozici. Zbývající pacienti (50 %) s chronickou idiopatickou kopřivkou zůstávají vpravdě „idiopatickými“, ačkoli podle některých předpokladů by i tato skupina onemocnění mohla mít autoimunitní základ. Současné techniky detekce bohužel neumožňují případné autoprotilátky odhalit. Pro některé pacienty s autoimunitní kopřivkou může být přínosná imunoterapie.


Souhrn


V současnosti je známo, že u 30–50 % pacientů s chronickou idiopatickou kopřivkou má jejich onemocnění autoimunitní podklad, i když potvrzení této diagnózy není jednoduché. U vybraných pacientů jsou pokusy potvrdit tuto diagnózu užitečné, neboť to může mít dopad na jejich léčbu.

Klíčová slova

Autoimunitní chronická kopřivka; autoimunita; chronická idiopatická kopřivka; vysokoafinní IgE receptor; imunoterapie

Ohodnoťe článek:
 

Celkové hodnocení článku:
 
2.8/5, hodnoceno 136x
 
 

Diskuze čtenářůKopřivka
4.5.2013 11:17 | Marcela