Úvodní stránka Aktuální číslo Archiv čísel Informace o časopisu Redakce Zpravodaj
 

Článek

Má význam kombinovat anti−IgE terapii se specifickou alergenovou imunoterapií?

Autoři: Eckard Hamelmann, Claudia Rolinck−Weninghaus a Ulrich Wahn
Autoři - působiště: Oddělení dětské pneumologie a imunologie, Charité, Humboldtova univerzita, Berlín, SRN
Článek: Curr Opin Allergy Clin Immunol/CS 2004;1:26-32

Souhrn

Význam přehledu


V současnosti prochází klinickým zkoušením řada nových terapeutických postupů, jejichž cílem je zasahovat přesněji do patologických procesů vyvolaných alergenem. Nejrozvinutější z těchto postupů je anti−IgE terapie, cíleně zasahující sérové protilátky IgE, čímž je inhibován ústřední mechanismus reakce okamžitého typu přecitlivělosti. Vedle toho je v poslední době pozornost upřena též ke specifické alergenové imunoterapii (SAIT) pro její potenciál alergické nemoci léčit. Autoři článku podávají přehled současného stavu léčby alergických chorob pomocí anti−IgE terapie i specifické imunoterapie a zvažují eventuální kombinace obou těchto léčebných postupů.

Aktuální výsledky


Použití anti−IgE terapie účinně snižuje sérové hladiny IgE bez ohledu na specifitu alergenu. Tento léčebný postup byl úspěšně vyzkoušen u pacientů s alergickou rýmou, astmatem i potravinovou alergií. Výsledkem bylo jak významné snížení příznakového skóre, tak snížení užití úlevové medikace. Anti−IgE terapie je omezena vysokými náklady a nutností opakované aplikace. Nejsilnějším argumentem hovořícím ve prospěch specifické alergenové imunoterapie je možnost kauzální léčby alergických onemocnění, což bylo prokázáno u pacientů s alergickou rýmou, alergií na hmyzí bodnutí a v menší míře i u pacientů s astmatem. Širší užití specifické alergenové imunoterapie brání někdy až život ohrožující nežádoucí reakce. U dětí a adolescentů s alergickou rýmou bylo prokázáno, že kombinace terapie anti−IgE protilátkou a specifické alergenové imunoterapie je účinnější než léčba pomocí jen jedné z těchto metod.


Souhrn


Existují pádné argumenty pro kombinaci anti−IgE terapie a specifické alergenové imunoterapie v léčbě alergických nemocí: lepší účinnost, snížení nežádoucích účinků a potenciálně modifikující efekty.

Klíčová slova

Antialergická léčba; specifická alergenová imunoterapie; anti−IgE terapie

Ohodnoťe článek:
 

Celkové hodnocení článku:
 
2.4/5, hodnoceno 114x
 
 

Diskuze čtenářů


Vstoupit do diskuze