Úvodní stránka Aktuální číslo Archiv čísel Informace o časopisu Redakce Zpravodaj
 

Článek

Různorodost odpovědí na antiastmatika

Autoři: Grace P. Tamesisa a Marzena E. Krawiecb
Autoři - působiště: a Divisions of Allergy–Clinical Immunology a b Department of Pediatric Pulmonology, National Jewish Medical and Research Center, Denver, Colorado, USA
Článek: Curr Opin Allergy Clin Immunol/CS 2007;4:38-41

Souhrn

Význam přehledu


Stále přibývá důkazů o heterogenitě odpovědi na léky používané k léčbě astmatu, jako jsou inhalační kortikosteroidy a antagonisté receptorů pro leukotrieny. Na odpovídavosti k b2‑agonistům s krátkým i s prodlouženým účinkem se mohou podílet polymorfismy genu pro b2‑adrenergní receptor. Tento přehled se zabývá výsledky nejnovějších studií popisujících různorodost odpovědí na inhalační kortikosteroidy, antagonisty receptorů pro leukotrieny a b2‑agonisty s krátkodobým účinkem, a to konkrétně u dětí s perzistujícím astmatem.

Aktuální výsledky


Koncem 90. let 20. století byly u dospělých se středně těžkým perzistujícím astmatem poprvé popsány rozdíly v odpovědi na antagonisty receptorů pro leukotrieny a na inhalační kortikosteroidy. Nedávno byly získány podobné nálezy u dětí s lehkým a se středně těžkým perzistujícím astmatem. Dnes se zdá, že různorodost odpovědí na tyto léky upravující astma se projevuje u všech věkových skupin jedinců s perzistujícím astmatem. Obecně platí, že přes variabilitu odpovědí na tyto léky vedlo použití obou výše uvedených skupin ke zlepšení klinických i funkčních ukazatelů kontroly astmatu.


Souhrn


Astma u dětí je komplexní onemocnění s četnými klinickými fenotypy, což přispívá k různorodosti odpovědí na antiastmatika.

Klíčová slova

b2‑adrenergní receptor, antagonista receptorů pro leukotrieny, astma, inhalační kortikosteroidy, vydechovaný oxid dusnatý

Ohodnoťe článek:
 

Celkové hodnocení článku:
 
2.4/5, hodnoceno 112x
 
 

Diskuze čtenářů


Vstoupit do diskuze